youtube postavicka

Soubor


Historie

Divadlo Facka. Jeho historie se začala psát v roce 1995 v Uherském Hradišti. Zakladatel Sergej Sanža, absolvent lidové konzervatoře v Praze, obor pantomima (prof. Jiří Kaftan), zde vytvořil několik inscenací (např. Rumiště, Tichá noc, Párty u baby Ňaňi, Proměna a další), ve kterých rozvíjel principy pohybového a nonverbálního divadla.

Od roku 2001 Facka působí v Brně, kde začíná další etapa jeho vývoje. Do souboru přichází další členové z brněnských divadel (Michal Bumbálek Husa na provázku, Martin Siničák Hadivadlo, Bára Milotová Sedum a půl, Kamila Kalousová Hadivadlo, Gabriela Štefanová Husa na provázku) a Facka se zaměřuje kromě nonverbálního a pohybového divadla také na divadlo pouliční a plenérové. Vznikají inscenace jako Brněnské pověsti, A tak modrý, a tak zelený, a Nesplněná přání. V těchto inscenacích aktéři využívají také prostředky pouličních kejklířů, klaunů a akrobatů, jako jsou chůdy, žonglování a akrobacie.

Postupem času se zájem tvůrců zaměřuje na studium jednoho ze základních zdrojů divadla, dnes již téměř zapomenutých, a tím je komedie dell´arte. Výsledkem jsou inscenace Harlekýnova dobrodružství a Cirkus dell´arte aneb Harlekýno strůjcem manželského štěstí.

Divadlo Facka nezapomíná také na dětského diváka. Během let vznikla řada dětských představení a zejména, dnes již legendární dvojice klaunů Tůdle a Nůdle, kteří baví děti po celé republice ještě dnes.

Od roku 2010 se Facka pustila do velkých plénérových projektů Stromodivy a Divadlo na vodě.

Díky svým dovednostem a žánrovou příbuzností Divadlo Facka nebo jednotliví členové často spolupracují s operními skladateli a režiséry. Jsou využíváni jak v inscenacích klasických (Rusalka, La Dafné), tak autorských (Krvavá pavlač, Óda na tvarůžky, Hanácká opera, Arion).

Facka pořádala několik zájezdů do zahraničí (USA, Řecko, Dubaj, Rakousko, Německo, Francie, Slovensko).

Od ledna 2012 působí Facka v klubu Leitnerova, kde ji můžete spatřit.

Divadlo Facka má velké plány i do budoucna. Její tvůrci plánují předávat své zkušenosti budoucím zájemcům formou workshopů, ve kterých se účastníci budou moci seznámit se základními principy těchto žánrů.